Napisz do nas jeśli masz pytania dotyczące naszej oferty przez formularz kontaktowy. Jeżeli jesteś naszym klientem korzystaj wyłącznie z zakładki Kontakt bezpośrednio w panelu klienta wtedy Twoja wiadomość zostanie przypisana bezpośrednio do Twojego konta co ułatwi i przyśpieszy rozwiązanie zgłoszenia.


Zespół pomocy HaloPolska jest do Twojej dyspozycji jednak zanim skorzystasz z formularza kontaktowego przejrzyj nasz Portal Pomocy. Każde zgłoszenie jest traktowane jako pilne, otwórz tylko jedno zgłoszenie a jeżeli chcesz dodać komentarz lub przesłać dodatkowe informacje odpowiedz na wiadomość automatyczną z zarejestrowanym numerem zgłoszenia. Nie otwieraj nowego zgłoszenia i nie przekazuj dalej wiadomości automatycznej lub zamkniętego wątku. Przestrzegaj regulaminu i stosuj zasady netykiety w kontaktach z zespołem pomocy przez co ułatwisz naszą wzajemną komunikację.


Jeżeli zgłoszenie dotyczy konfiguracji Twojego urządzenia końcowego pamiętaj, że nie mamy wpływu na architekturę i konfigurację Twojej sieci, warunkiem świadczenia usługi jest prawidłowe podłączenie urządzenia końcowego po Twojej stronie. Zwróć uwagę, że w określonej lokalizacji Twoje urządzenie może pracować różnie w zależności od operatora oraz infrastruktury Twojej sieci.